Mundurek szkolny, to rodzaj ujednoliconego ubrania, noszonego przez młodzież szkolną. Mundurki są popularne w szkołach podstawowych i średnich w wielu krajach.
Tradycyjnie mundurki szkolne powinny cechować się spokojnym i profesjonalnie wyglądającym charakterem, a także wygodą noszenia i funkcjonalnością. Ubrania noszone przez chłopców to najczęściej koszulka Polo, bluza, sweter, kamizelka, spodnie i koszula (z krawatem lub bez) w stonowanych kolorach, na chłodniejsze dni dodatkowo marynarka. Mundurek dla dziewcząt może składać się z koszulki Polo, bluzy, bluzki, sweterka, kamizelki, sukienki, spódniczki fartuszka, również w stonowanych barwach.
Mundurek szkolny może zbliżyć do siebie młodych uczniów, scementować ich społeczność w jedną całość, nadać grupie indywidualny charakter, stworzyć swoistą i niepowtarzalna subkulturę – może również zburzyć uprzednio ustanowione zasady, poróżnić od siebie młodzież, podzielić ją i skłócić – wiadomo, że zarówno tam gdzie jest stabilność albo różnorodność, cienki lód łatwo może pęknąć.
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w Polsce, głównym założeniem noszenia mundurków szkolnych miało być zatarcie widzialnych różnic między dziećmi z bogatych i biednych rodzin. Drugą, często poruszaną kwestią jest to, że obowiązek ich noszenia ogranicza indywidualne prawo uczniów do budowania swojego wyglądu, w tym ubrania.
Do zalet noszenia mundurków szkolnych można zaliczyć zatarcie różnic między dziećmi z mniej i bardziej zamożnych rodzin, dbałość o odpowiedni strój każdego ucznia, odróżnienie jednolicie ubranych uczniów od osób nienależących do społeczności szkolnej, oszczędność pieniędzy, gdyż kupno mundurka szkolnego jest dużo mniejszą inwestycja finansową, niż zakupy w markowym butiku, oszczędność czasu i budowanie poczucia więzi ze szkołą i jej uczniami.
Czy w Polsce istnieje obowiązek noszenia mundurków szkolnych? O tym oraz o innych ciekawostkach, w drugiej części niniejszego artykułu.